Vali Salim Demir'in “Ağız Diş Sağlığı Haftası” Mesajı

Tarih: 23-11-2017

Vali Salim Demir'in “Ağız Diş Sağlığı Haftası” Mesajı Ülkemizin ilk dişçilik yüksekokulu olan “Dişçi Mekteb-i Aliyesi” Tıp Fakültesi bünyesinde 22 Kasım 1908 tarihinde kurulması nedeniyle 1996 yılından bu yana her yıl 22 Kasım günü “Diş Hekimliği Günü”, 22 Kasım’ı içine alan hafta ise “Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır.
 
Sağlıklı bir yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar. Bu nedenle Ağız ve diş sağlığını bozan faktörler vücut sağlığını da etkilemektedir. Diş çürükleri ile dişeti hastalıkları; kalp- damar hastalıkları, kronik solunum yolları hastalıkları, mide-bağırsak hastalıkları, yüksek tansiyon, kemik erimesi, şeker hastalığı ve kadınlarda erken doğum gibi hastalıkların risklerini arttırmaktadır.
 
Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için ağız ve diş sağlığına özen göstermeli ve periyodik olarak sağlık kuruluşlarında bakım ve kontrollerini yaptırmalıyız. Ama asıl önemlisi ağız ve diş sağlığının önemini başta çocuklarımız olmak üzere tüm halkımıza anlatmalı; çocuklarımıza ilk yaşlarından itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazandırmalıyız. Bu konuda hemen her alanda olduğu gibi ağız ve diş sağlığı eğitimi de ailede başlamakla birlikte okullarımızda da bu hafta ağırlıklı olmak üzere eğitim dönemi boyunca çocuklarımıza eğitimler verilmelidir. Geleceğimizin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi eğitimli ve sağlıklı nesillerden geçmektedir. Sağlıklı nesiller için de en etkili yol hastalıklar henüz baş göstermeden gerekli eğitimlerin verilip tedbirlerin alınmasıdır. 
 
Bu hafta vesilesiyle tüm vatandaşlarımıza ağız ve diş sağlığı başta olmak üzere sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam diliyorum.

Paylaş
Yorumlar - Bu Habere 0 Yorum Yapılmış.
Düşüncelerini Paylaş !