Vali Salim Demir'in "Mevlid Kandili" Mesajı

Tarih: 29-11-2017

Vali Salim Demir'in Miladi 29 Kasım 2017 Çarşamba, Hicri 11 Rebîulevvel 1439 günü,  Kur’an-ı Kerim’de de belirtildiği üzere alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (SAV)'in dünyaya teşrif edişinin 1446 ncı sene-i devriyesini idrak edeceğiz.

Rahmet dediğimiz yağmurların, yeryüzündeki canlılara hayat vermesinin yanında kirleri de arındırdığı gibi Efendimiz(SAV) de insanlığın manen hayat bulmasına ve kirlerden, kötülüklerden arınmasına vesile olmuştur ve olmaya da devam edecektir.
İnsanların en hayırlısı, en güveniliri, en güzel ahlaklısı olan Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV), o yüzdendir ki İslam’ı seçmeyenler tarafından bile Muhammed-ül Emîn olarak anılmıştır.

Hz. Muhammed (SAV), son peygamber olması hasebiyle sadece Cenab-ı Hak’kın  vahiylerini, emir ve yasaklarını bizlere iletmekle kalmayıp aynı zamanda güzel ahlakıyla, engin hoşgörüsüyle, adaletiyle, merhametiyle, mütevazılığıyla bütün insanlığa kucak açan örnek bir şahsiyettir.
İşte bu örnek şahsiyetin yaşayışı, onun hadis-i şerifleri, onun sünneti sayesinde karanlığa gömülen, sapkın düşüncelere ve yollara sapan, putperestlik yapan insanlığın önüne aydınlık ve tertemiz bir yol açılmıştır. Bizler, işte bu nurlu yolda yürüyen insanların bir araya geldiği İslam Dininin mensubu olmanın onurunu yaşamaktayız.

Ancak, Müslüman bir toplum olmanın gereği olarak da üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeliyiz. Öncelikle Müslüman, güzel ahlaklı olmak zorundadır. Bizim Dinimiz her zaman ve her yerde kötülüklerden ve zararlı şeylerden uzak durmamızı; iyiliklere yönelmemizi emretmektedir. Bunun en güzel yolu da Efendimiz’in örnek hayatı ve hadisleri doğrultusunda hareket etmemizdir. Bu bakımdan, Mevlid Kandili, Peygamberimizin yaşayışını, hadis-i şeriflerini, mesajlarını yeniden hatırlamak, yeniden düşünmek ve layıkıyla anlamak için bir fırsattır.
Ayrıca, Bizler Müslümanlar olarak Cenab-ı Hak’kın  emir buyurduğu yolda gidersek, Hz. Muhammed (SAV)’in sünnetlerine sımsıkı sarılırsak; savaşlar, iç çekişmeler, kavgalar sona erecek; İslam aleminde huzur ve refah hakim olacaktır.

Bu duygularla, Mevlid-i Nebi’nin, bizlerin, Cenab-ı Hak’kı ve Hz. Muhammed (SAV)’i daha çok hatırlamamıza ve zikretmemize; daha çok dualar etmemize; kötülüklerden uzak durmamıza ve iyiliklere yönelmemize vesile olmasını, tüm İslam alemine de barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diliyorum.

Paylaş
Yorumlar - Bu Habere 0 Yorum Yapılmış.
Düşüncelerini Paylaş !