Vali Salim Demir'in 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 83.Yıldönümü Kutlama Mesajı

Tarih: 06-12-2017

Vali Salim Demir'in 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 83.Yıldönümü Kutlama Mesajı Kadınlarımız, hem binlerce yıllık Türk tarihimizde, hem de dinimiz İslam’da önemli bir yere sahiptir. Bizleri dünyaya getiren; aile yuvamızı derleyip toplayan; gerektiğinde cepheye koşup vatanın kurtarılmasına katkı sağlayan; iş hayatında, sporda, sanatta kısacası her alanda başarılara imza atan kadınlarımız, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde  yapılan çalışmalar sonucunda 8 Ekim 1934'de kabul edilen ve 5 Aralık 1934'de yürürlüğe giren yasayla milletvekili seçme ve seçilme hakkı kazanmıştır.
 
Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi bu yasa, Türk kadınına sosyal ve siyasî hayatta bütün milletlerin üstünde  önem verildiğinin göstergesidir. Medeniyetin beşiği denilen Avrupa’da bile henüz kadınların seçme ve seçilme hakkı yokken kadınlarımıza bu hakkın verilmesi bizlerin millet olarak kadınlarımıza verdiğimiz önemin göstergesidir.
 
Cumhuriyet tarihimiz içinde demokrasi adına atılan en önemli adımlardan biri olan kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilmesi, kadınlarımızın siyasi, toplumsal ve ekonomik hayattaki konumlarını daha da güçlendirmiş olmakla birlikte asıl önemini eşitlik ilkesinin yerine getirmesiyle kazanmıştır. 
 
Bu yasa ile kadınlarımızın siyasi süreçlerde söz sahibi olması, ekonomik ve sosyal kalkınmaya doğrudan katkısı, tayin etme ve karar mekanizmalarında aktif rol üstlenmesi, cumhuriyetimizin  imajını güçlendirmiş, geleceğe yönelik sağlam bir temel oluşturmuş;  yasanın çıktığı günden bu güne kadınlarımız, siyasi, ekonomik, sanat ve spor alanlarında çok önemli konumlara gelerek sayısız başarılara imza atmıştır.
 
Kadınlarımızın her alanda göstermiş olduğu hızlı yükselişin siyasi alanda daha da güçlenerek devam etmesi dileğiyle  5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin 83.yıldönümününü kutlar,  tüm kadınlarımıza siyasi ve toplumsal yaşantılarında başarılar dilerim.

Paylaş
Yorumlar - Bu Habere 0 Yorum Yapılmış.
Düşüncelerini Paylaş !