Vali Salim Demir "Sağlıklı bir yaşam için ağız ve diş sağlığına özen göstermeliyiz"

Tarih: 14-03-2018

Vali Salim Demir Koruyucu Ağız Diş Sağlığı Hizmetleri kapsamında 2017-2018 yılı 2. Tur Flor Vernik Uygulama  programı Aybey İlkokulunda gerçekleştirildi.
 

Programa Vali Salim Demir, Milletvekili Dr. Alim Tunç, İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.
 
Programda konuşan Milletvekili Alim Tunç Ağız Diş sağlı bakımın alışkanlığını çocukluk çağında edinebilineceğini belirterek, "Çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren uygulamalı eğitimler verilerek ağız ve diş sağlığı açısında alışkanlık kazandırılmalıdır. Çocuklarımızın sağlıklı büyümelerinde yeterli ve dengeli beslenme kadar, sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olmaları önemlidir. Bu yapılan etkinlikte, ağız ve diş sağlığı konusunda toplumda farkındalık sağlamak amacındadır. Günde 2 defa en az 2 dakika dişlerimizi fırçalayarak sağlık sorunlarının oluşmasını önleyebiliriz" dedi.
 
Uşak il merkezi ve ilçelerinde tüm ilkokul çağındaki öğrencileri kapsayacak şekilde ağız ve diş sağlığının önemine yönelik çalışmalara başlanıldığını ifade eden Vali Salim Demir, "Ağız ve dişlerde meydana gelebilecek bütün hastalıklar aynı zamanda diğer hastalıkların başlangıcını teşkil ettiğini söyledi. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için ağız ve diş sağlığına özen göstermeli ve periyodik olarak sağlık kuruluşlarında bakım ve kontrollerini yaptırmalıyız. Ama asıl önemlisi ağız ve diş sağlığının önemini başta çocuklarımız olmak üzere tüm halkımıza anlatmalı; çocuklarımıza küçük  yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazandırmalıyız. Geleceğimizin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi, eğitimli ve sağlıklı nesillerden geçmektedir. Sağlıklı nesiller için de en etkili yol hastalıklar henüz baş göstermeden gerekli eğitimlerin verilip tedbirlerin alınmasıdır" dedi.
 
Diş fırçası, diş macunu ve flor vernik uygulamaları hakkında bilgi veren Vali Salim Demir, 2017-2018 eğitim öğretim yılında anasınıfı, 1, 2, 3 öğrencileri olmak üzere 15.413 öğrenciye Ağız Diş Sağlığı konusunda eğitim verildiğini ve 7905 öğrenciye flor vernik uygulandığını kaydetti.
 
Konuşmaların ardından Sağlıklı Hayat Merkezi Sorumlusu Dt. Halime IŞIK, Diş Yapısı, Diş Çürükleri, Diş Fırçalama Teknikleri ve Diş Sağlığının Koruma Yolları hakkında sunum gerçekleştirdi.
 
Programın sonunda öğrencilere diş fırçası ve diş macunu seti  Vali Salim Demir ve  Milletvekili Dr. Alim Tunç tarafından dağıtıldı.

Paylaş
Yorumlar - Bu Habere 0 Yorum Yapılmış.
Düşüncelerini Paylaş !