UŞAK'IN YÖRESEL YEMEKLERİNİN TANITIMI YAPILDI

Tarih: 13-08-2018

UŞAK'IN YÖRESEL YEMEKLERİNİN TANITIMI YAPILDI Bolu Mengen'de düzenlenen 33. Uluslararası Aşçılık Festivali'nde Uşak'ın yöresel yemekleri büyük ilgi gördü.

İlk defa birçok ülkeden yabancı aşcıların katılımı ile uluslararası formatta olan festivale Uşak, yöresel yemekleriyle katıldı. Düzenlenen festival büyük bir ilgi ile takip edilirken, Bolu'da Uşak'ı, Uşak Aşçılar ve Pastacılar Derneği (UŞAPADER) temsil etti.

Uşak'ın standının 50 çeşit yemeğiyle göz kamaştırırken festivalde en büyük ilgiyi ise kentin simgesi haline tarhana gördü. 18 ülkenin katılım sağladığı ülkeler arasındaki uluslararası yemek yarışmasında, Türkiye'yi temsilen ise UŞAPADER Başkanı Fatih Demir jüri üyeliğinde bulundu. Uşak'ın milli maratoncusu Akın Yeniceli ise Uşak'tan Mengen'e koşarak israfın önemine dikkat çekmek istedi. UŞAPADER Başkanı Fatih Demir yaptığı açıklamada, "Bolu Mengen'de Uşak'ın meşhur yemeklerini dünyaya tanıttık. Toplamda 20 bin porsiyon yemek dağıtımı yaparak standa katılan tüm misafirlerden olumlu not aldık. Başta bizleri hiçbir etkinliğimizde yalnız bırakmayan Uşak Belediye Başkanımız Nurullah Cahan'a, Uşak Belediyesi bünyesinde bulunan ustalarımıza ve standımızı boş bırakmayan tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum"dedi.

Paylaş
Yorumlar - Bu Habere 0 Yorum Yapılmış.
Düşüncelerini Paylaş !