28.05.2011

12 HAZİRAN’DAKİ DEPREM KAÇ ŞİDDETİNDE OLACAK?

Not:Uşak emniyetindeki uçkur olaylarını yazdın, sustun kaldın.Neden yazmıyorsun ?’diyenlere ithaf olunur.

Uzun süredir siyasi atmosferi koklamaktan burnumuzun direği sızlamış olmalı ki, doğru dürüst koku alamaz olduk.Bu nedenle de etliye-sütlüye karışmayacağım.

Ak Parti başta olmak üzere,CHP ve MHP  Uşak teşkilatları,kendi çapında iddialı konuşmalar yapıyorlar.Ak Parti çıtayı çok yükseklerde tutuyor.Hazım Sesli,adeta soyadının hakkını verircesine Uşak siyasetine ses getirdi. Dolaşmadık yer,çalmadık kapı bırakmak istemiyor,sürekli seçmenlerle buluşuyor.Medyada en çok haber olan milletvekili adayı ünvanını şimdiden yakaladı.

12 Haziran’da sandıktan çıkacak oyları şimdiden ahkam keserek söyleyebilecek yetenekte değilim ama,her parti kendi penceresinden baktığında hedefine yaklaşmış hissi veriliyor.

İlk günlerde 2 Akparti ve 1 CHP deniliyordu.Sesli faktörüyle 3-0 Akparti iddiaları ön plana çıktı.Başbakan da Uşak mitinginde buna inandığını söyledi.Bunun yanı sıra,Sesli’nin 3.sırada olması, inanılmaz çalışma temposuyla seçimlere asılması,Ak Parti’nin 2 milletvekilliğinin sigortası oldu görüşünde olanlar da var tabii.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Uşak mitingi sonrası CHP Uşak örgütünde toparlanma ve en az 2 milletvekili hedefi ortaya konuldu.3.sıra adayı Erol Gilim bile,2.sıra adayından daha çok çalışıyor şu günlerde.
 
MHP MECLİSE GİRSİN DUASI EDELİM
 
MHP’deki kaset skandallarıyla partinin yeniden toparlanmaya başlamasının yanısıra,önceki seçimlerde alınan il genel meclisi oylarına güvenilerek,Uşak’ta 1,1,1 olursa kimsenin şaşırmaması gerektiği de telkin edilmiyor değil hani.

MHP Genel Başkanı Bahçeli hakkındaki kaset iddiaları ,kulaktan kulağa dolaşadursun,tepkiler de başladı bile.Gazete binaları basıldı ,camlar çerçeveler indirildi. MHP’nin olası baraj sorunu karşısında meclis dışında kalmasıyla Türkiye’de nelerin olabileceğinin ilk işaretleri verildi sanki.Türkiye’nin karışmasını istiyorsak; MHP meclis dışında kalsın,yok istemiyorsak; MHP barajı aşsın dualarıyapmamız gerektiği günler bu günler olsa gerek.
 
MERKEZ OYLARI SEÇİMİN KADERİNİ BELİRLEYECEK
 
Köylerde ve ilçelerde parti tutma had safhada.Seçmen kolay kolay parti değiştirmiyor. Bu nedenle Uşak’taki seçimlerin sonuçlarını merkez oyları belirleyecek gözüküyor. Adaylar da şimdilerde merkeze inmeye başlasalar iyi olur.Çünkü merkezde kararsız seçmen sayısı bir hayli çok. Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere Uşak’ta çıkması muhtemel sonuçları bir bir sıraladık.Hangisi gerçekleşecek, 12 Haziran akşamı belli olacak.Kazanlar sevinecek, kaybedenler üzülecek elbette.Ama en önemlisi galiba Uşak’ın kazanması…Bakalım Uşak kaç şiddetinde sarsılacak.3.0 mı? 2.1 mi? Yoksa 1.1.1 şiddetinde mi..?Olacak bekleyip göreceğiz.
 
DEPREM OLACAK YALANI PANİĞE NEDEN OLDU
 
Tabii seçim sonuçlarının kaç şiddetinde olacağı tanımlamamız boşuna değil.Zira şu günlerde depremle yatıp depremle kalkıyoruz.Simav’daki 5.9 şiddetindeki depremin ardından şimdiye kadar binin üzerinde sarsıntı daha olmuş.Olmaya da devam edecek.Hafta sonuna girerken Cuma ve cumartesi sabahları Uşak’ta da hissedilen 4.5 ve 5.0 şiddetinde depremler Uşaklıları bir hayli paniğe sokmuş olacak ki,cumartesi günü bizler havaalanında  Başbakan’ın Simav’a deprem bölgesine gitmek üzere gelmesini beklerken,Uşak kamuoyunda dolaşan ’belediye hoparlörden anons etmiş.Murat Dağı çökmüş,saat 16.00 ile 18.00 arasında da Uşak’ta çok büyük deprem olacakmış.Bu nedenle herkes evinden çıksın’yalan haberi üzerine, başta valilik,belediye olmak üzere bizim gazetenin de telefonları kilitlendi. Hatta valilik yazılı bir açıklama yaparak bunun yalan bir haber olduğu,vatandaşların bu tür yalan haberlere inanmamaları da istendi.

Depremle yatıp kalkan ve bu konuda dünyada depremi en iyi bilen ve onunla birlikte yaşayan Japonya’da bile, bir dakikadan az süre öncesi deprem olacağı saptanabilirken,Uşak’ta hangi teknolojik bilgiyle saatler öncesinden deprem olacağı saptanabilir, bir kez daha sakin kafayla düşünelim ve panikleyip sokaklara çıkmayalım…

Not: Bu yazı ’ Uşak emniyetindeki uçkur olaylarını yazdın, sustun kaldın.Neden yazmıyorsun ?’diyenlere ithaf olunur....
 
Yazarın Diğer Yazıları

» ​VALİ DEMİR, ”15 TEMMUZDA FETÖ’NÜN YAPTIĞ Devamı » » ​“CUNTA BOZUNTULARINA DEMOKRASİ DERSİ VER Devamı » » İSTİKLAL MARŞI’MIZA SAYGISIZLIK YAPAN IRA Devamı » » SATILIK DEVLET HEM DE BAHÇELİ Devamı » » YENİ VALİ MEDYAYA ÖNEM VERİYOR’ DEDİK AMA Devamı » » REKTÖR ÇELİK,ÇELİK GİBİ ÇIKTI Devamı » » TANZANYA’DAKİ OKUL SKANDALI Devamı » » UŞAK’A YENİ BİR OLUŞUM GEREKLİ Devamı » » GAZETECİLER GÜNÜNE FRANSIZ KALANLAR.. Devamı » » CAFER ŞAHİN MERKEZE,DERS OLSUN HERKEZE Devamı » » BAYRAM HEDİYESİ Devamı » » UŞAK BU KADAR MI SAHİPSİZ ..? Devamı » » CİNAYET OLAYINDAKİ SKANDALI JANDARMA GÖRD Devamı » » ZAT-I MUHTEREMİN MASKESİ Devamı » » BELEDİYE BAŞKANININ SÖZÜ GEÇMİYOR MU? Devamı » » DANSÖZE POLİS KORUMASI Devamı » » İÇİMİZ KAN AĞLIYOR Devamı » » EMNİYETTEKİ UÇKURUNA DÜŞKÜN POLİSLER Devamı » » ŞU UÇKUR MESELELERİ Devamı » » GAK DESEK OLMUYOR,GUK DESEK OLMUYOR Devamı »