06.02.2017

BİRİLERİ TRUMP’A SÖYLEMELİ

ABD, bir zamanlar dünyada özgürlüklerin, hür teşebbüsün, hayallerin gerçekleştiği, Amerikan rüyalarının gerçekleşmesi için ülkesinden, ABD ye gücünü, beynini, sermayesini, yeteneğini göç ettiren insanların, ülkesiydi.
Bu gün ülkesinden ABD göç edenlerin, geriye dönecek parayı bulduklarında ülkelerine hemen döndükleri ülke haline geldi.
Ekonomi açısından bakarsak da; ABD, Dünyanın ürettiğini, tüketerek dünya ekonomini ayakta tutan bir ülke idi;
Yani, Dün, Dünya üretiyor ABD tüketiyordu, Bu gün ise Dünya üretiyor Çin tüketiyor. Çin üretiyor Dünya tüketiyor.
Bilim açısından bakacak olursak; ABD, Tüm dünyadaki üniversitelerin, ABD’ndeki Üniversitelerin yapmış olduğu araştırmaların sonuçlarını bekler veya bu üniversitelerin büyük bütçeleri ile yapacakları araştırmaların sonunda insanlığın sorunlarının çözümünü sağlamış olduklarından dolayı şükran duyardı.
Bu gün birkaç üniversitesi, çeşitli firmalardan aldıkları paralar karşılığı firmaların faydasına, insanlığın zararına, taraflı, bilimsel gerçeklerden uzak, araştırma sonuçları açıklayan bir ülke konuma geldi.
ABD milyonlarca insanın hayatını kaybettiği İkinci Dünya savaşını sonlandıran, dünyaya barış getiren bir ülke idi.
Bu barışçı yaklaşımlar, ABD nin başkalarının elindeki enerji kaynaklarını, sanayi üretimi girdilerinin ve Dünya ticaret yollarının koleksiyonunu yapmak için huzurlu, barış içinde yaşayan ülkeleri savaştıran bir ülke konumuna gelmesiyle yok oldu.
ABD dünyanın dört bir yanından gelen her ırktan, inançtan insanların beraberce inşa ettiği bir ülke iken bu gün kurucularını tehdit gören, ABD ye girmesini yasaklayan bir ülke konumuna geldi.
Trump dün göreve başladı. Her şeyden onu sorumlu tutmak tabii ki doğru bir davranış olmaz. Trump bir iş adamı olması nedeni ile göreve başlar başlamaz, şirkette yeni göreve başlayan klasik yöneticiler gibi yönetimde olduğunu hissettirmek için olur olmaz konularda gereksiz yasaklar koymaya başlaması, hatalar zincirine yeni halkalar eklemiştir. Kennedy’den sonra yapılan hatalar ABD’yi sevilen ülke olmaktan çıkarıp, korkulan ülke konumuna gelmiştir.
Fransız ihtilalinin ve Birinci dünya savaşının dünyada yarattığı değişimler, İkinci dünya savaşı ile bir nebze değişime uğratılsa da; Globalizim ve İnternetle sınırların kalkmasının, bilginin kolay ulaşılır ve paylaşılıyor olması, sermayelerin tek uluslu kimlikten çok uluslu kimliğe geçmesi ile birlikte yeni bir dünya düzeninin kurulduğunu, iki kutuplu dünyadan dört kutuplu dünya geldiğini birileri Tump’a anlatmalı.
Birileri bu gerçekleri Tump’a anlatmazsa; Hem ABD, hem bizim gibi ABD’nin müttefiki olan ülkeler hem de Dünya kaybetmeye devam edecektir.
Yazarın Diğer Yazıları

» ​YOKSA SİZ HALA… Devamı » » ​TATİL Mİ? SİZ GİDİN BİZ GELEMİYORUZ. Devamı » » ​EY, SEVGİ. Devamı » » ​UŞAK İLİNE YATIRIM YAPMAK, BAŞKA İLLERE Devamı » » ​ABD NİN YANLIŞ HESAPLARI. Devamı » » ​ARTIK HERŞEY ORTADA Devamı » » ​GELECEK YIL DAHA MUTLU OLMAK ELİMİZDE Devamı » » ​TAHMİN VE GİRİŞİMCİLİK Devamı » » ​DEĞİŞİMİ OKUYAMAYAN KAYBEDER. Devamı » » BUNDAN SONRA NE OLUR Devamı » » İPTEKİ ÇAMBAZ Devamı » » BİR ELLERİ İŞTE, BİR ELLERİ RAKİPTE. Devamı » » ​KALKINMANIN PLANI YAPILIYOR? Devamı » » GELECEKTE, BİR GÜN GELECEK. Devamı » » ESKİLERİN TECRÜBELERİ, YENİLERİN KURUMSAL Devamı » » ​HİÇ DÜŞÜNDÜKMÜ? Devamı » » BABALAR GİBİ Devamı » » KARNELER DAĞITILDI, NOTUNUZU GÖRDÜNÜZMÜ? Devamı » » ​BU YAZ NASIL GEÇECEK? Devamı » » 2017NİN İKİNCİ YARISINDA EKONOMİ NE OLUR? Devamı » » YENİ DÖNEM. YENİ EKİPLER. Devamı » » BİL, BUL, UYGULA. Devamı » » ​AVR-AS-KA SAVAŞLARI Devamı » » DOLAR NE OLUR ? Devamı » » SAVAŞLAR, EKONOMİLER VE BİZ. Devamı » » İŞ BİLENİN Devamı » » BUMERANG ETKİSİ Devamı » » ​NEYİ DEĞİŞTİRDİK Ki Devamı » » UMUDUMUZU KAYIPMI EDERİZ, YOKSA UMUDUMUZU Devamı » » KISKANMAK MI? YOKSA ÖRNEK Mİ ALMAK LAZIM Devamı » » ​HER YAŞADIĞIMIZ SORUNUN ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY Devamı » » ​PARA-PARA-PARA Devamı » » ASLINDA NEYİN SAVAŞI Devamı » » KİMLER BAŞARILI OLABİLİR? Devamı » » KİM AKILLI? Devamı » » BİLİYORUZ. GURUR DUYUYORUZ. Devamı »