27.02.2017

​HER YAŞADIĞIMIZ SORUNUN ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY.


Problem çözmede, problemi doğru tanımak ve çözümleri doğru bulmak çok önemlidir.
Problem çözme, problemi algılama ile başlar. Hiçbir problem yok demek veya problemleri algılamamak başlı başına bir problemdir.
Problem çözme tekniklerini, seminerlerimizde, şunları anlatarak başlarız.
Problemi çöze bilmeniz için, önce bir probleminiz olması gerekir. Daha sonrasında da bu problemleri çözebileceğiniz yöntem ve yolları tespit etmeniz.
Problemi tespit ettik. Çözüm yolları ve yöntemlerini de yazdık. Şimdi sıra,  problemin çözümünde kullanacağımız en uygun ve en avantajlı yöntemi diğerlerinden ayırmaya gelmiş demektir.
Peki, doğru çözümün hangisi olduğuna nasıl karar vereceğiz?  En az zaman, en az ekip, en az bütçe ve en önemlisi en az yan etkili olma kriterini göz önünde bulundurarak karar vereceğiz. Artık şunu biliyoruz ki; doğru başlangıçlar bizi doğru sonuçlara götürecektir.
Bu gün için en büyük sorun nedir diye, sokakta, karşınıza çıkan insanlarımıza sorsanız; alacağınız cevaplar öncelikle kendilerinin günlük hayatta yaşadıkları sorunlarla ilgili olacaktır. Akademik ve ekonomik odalara sorsanız en büyük sorun olarak kendi mesleki konuları ile ilgili sorunların en büyük sorunlar olduğunu ve derhal çözülmeleri gerektiğini söyleyeceklerdir.
Bu sorunları sıralayan insanlara siz yanlış düşünüyorsunuz veya öyle bir sorun yoktur demek sorunu ortadan kaldırmaz. Aksine problemden etkilenenlerin, problemden etkilenme şiddetini bir anda arttırır.
Ekonomide bir problem olabilir. Üretimde bir problem olabilir. Çevrede problemler olabilir.  Adliyelerde dava çokluğunun yarattığı problemler olabilir. Trafikte bir Problem olabilir. Aile içinde, komşular arasında, parti içinde, partiler arasında, meslektaşlar veya müşteriler arasında bir probleminiz olabilir. Peki, bu problemlerin çözümüne nerden başlamak gerekir?
Problemleri yazdığınızda, (yazılı problemleri görmeniz daha kolay olacaktır.) bu Problemlerin ortak paydasını bulmanız gerekir. Ortak paydayı bulduğunuzda, çözüme nereden başlamanızı da buldunuz demektir.
Problemleri bulduk önceliklerini doğru sıraladık. Problemlerin ortak etkileneni ve sebebini de bulduktan sonra, sizi çözümde başarıya götürecek şey, sorunu yaratan etmeni, en kısa sürede, en az ekiple, az bütçe ile çözebileceğiniz yöntemi uygulamak olacaktır.
Doğal olayların meydana gelmesi hariç, yaşadığımız hemen, hemen her problemi ortaya çıkaran insanlardır. Yada sorunu ve problemi çözmek için çaba göstermeyerek problemin var olmasını sağlayan insanlardır.
Ben olsaydım, yaşadığımız problemlerin çözümüne insandan başlardım. Problemi insandan çözmeye başlayınca, çözüm yönteminin de eğitimden başka bir şey olmadığını hemen görürüz. Eğitim konusunda, anne baba eğitimi ile başlar, eğitimcilerin eğitimine geçer, aile ve okulun dışındaki eğitenlerinde bu yapılmış yapılara zarar vermesine asla müsaade etmezdim.
saygılarımla
Yazarın Diğer Yazıları

» ​YOKSA SİZ HALA… Devamı » » ​TATİL Mİ? SİZ GİDİN BİZ GELEMİYORUZ. Devamı » » ​EY, SEVGİ. Devamı » » ​UŞAK İLİNE YATIRIM YAPMAK, BAŞKA İLLERE Devamı » » ​ABD NİN YANLIŞ HESAPLARI. Devamı » » ​ARTIK HERŞEY ORTADA Devamı » » ​GELECEK YIL DAHA MUTLU OLMAK ELİMİZDE Devamı » » ​TAHMİN VE GİRİŞİMCİLİK Devamı » » ​DEĞİŞİMİ OKUYAMAYAN KAYBEDER. Devamı » » BUNDAN SONRA NE OLUR Devamı » » İPTEKİ ÇAMBAZ Devamı » » BİR ELLERİ İŞTE, BİR ELLERİ RAKİPTE. Devamı » » ​KALKINMANIN PLANI YAPILIYOR? Devamı » » GELECEKTE, BİR GÜN GELECEK. Devamı » » ESKİLERİN TECRÜBELERİ, YENİLERİN KURUMSAL Devamı » » ​HİÇ DÜŞÜNDÜKMÜ? Devamı » » BABALAR GİBİ Devamı » » KARNELER DAĞITILDI, NOTUNUZU GÖRDÜNÜZMÜ? Devamı » » ​BU YAZ NASIL GEÇECEK? Devamı » » 2017NİN İKİNCİ YARISINDA EKONOMİ NE OLUR? Devamı » » YENİ DÖNEM. YENİ EKİPLER. Devamı » » BİL, BUL, UYGULA. Devamı » » ​AVR-AS-KA SAVAŞLARI Devamı » » DOLAR NE OLUR ? Devamı » » SAVAŞLAR, EKONOMİLER VE BİZ. Devamı » » İŞ BİLENİN Devamı » » BUMERANG ETKİSİ Devamı » » ​NEYİ DEĞİŞTİRDİK Ki Devamı » » UMUDUMUZU KAYIPMI EDERİZ, YOKSA UMUDUMUZU Devamı » » KISKANMAK MI? YOKSA ÖRNEK Mİ ALMAK LAZIM Devamı » » ​PARA-PARA-PARA Devamı » » ASLINDA NEYİN SAVAŞI Devamı » » BİRİLERİ TRUMP’A SÖYLEMELİ Devamı » » KİMLER BAŞARILI OLABİLİR? Devamı » » KİM AKILLI? Devamı » » BİLİYORUZ. GURUR DUYUYORUZ. Devamı »