06.03.2017

KISKANMAK MI? YOKSA ÖRNEK Mİ ALMAK LAZIM ?Çekişmeler, karşılıklı mücadeleler ne kadar güzeldir. Çekişmeli bir maç taraftarlarına büyük zevk verir. Bu mücadeleyi seyreden çocuklarda,  gençlerde o kulüplere ve o spor dallarına da ilgi artar. Çekişmeli ve mücadeleli piyasa ve Pazar mücadelesi veren firmaların, çalışanlarına, temincilerine, müşterilerine sundukları ürün ve hizmet kaliteleri ile çok eforlu mücadeleleri, sonucunda başarıları yakaladıklarında çalışanlarının yorgunlukları hemen geçmektedir. Yorgunlarını atmış, yeni başarılar için sahaya çıkmış, firma çalışanlarını gördükçe o firmaların ürünlerin kullanmak isteyen müşteri ve o firmalarla çalışmak isteyen teminci ve gençleri hemen görmek mümkündür.
Bu olumlu durum rekabet sınırları ve tanımı çerçevesi içinde olursa sürer gider. Bu yüzden rekabetin nerede bittiğini, çatışmanın nerede başladığını bilmekte fayda vardır.
Yoksa Çekişmelerin ve mücadelelerin kalitesi düştükçe, bu ister partiler arası, isterse spor kulüpleri arası, isterse firmalar arası isterse de ülkeler arası olsun, görünenler ve duyulanlar insanlar üzerinde bu rekabeti çatışmaya dönüştürenlerin beğeni puanlarını düşürmektedir.
Bu günün dünyasında, ülkelerin, partilerin, firmaların, ,insanların kaliteleri görünür, izlenir, duyulur hale gelmiştir. Hiçbir şey uzun süre gizlenmez olmuştur. İnsanlar her ne kadar konuları dışında çok fazla genel kültürlü olmasa da, iyi ile kötüyü ayırt edebilecek kabiliyete kavuşmuştur.
Çağımızın iletişim çağı olması nedeni ile iyi- kötü, doğru- yanlış her türlü bilgi hızla yayılmaktadır. Bu bilgi yayılma sırasında geçen zamanın on katı zamanla, konulara ilgi duyan insanlar tarafından yanlışların yerine doğrular koyulmaya çalışılmaktadır. Sonunda da, dün yalancının mumu yatsıya kadar yanarken bu gün için öğle vaktinde sönmektedir.
Rekabet; ileri götürücü, çalışma azmi veren, hayata bağlayan bir şeydir. Çatışma ise;  gerileten, vakit, nakit kaybettiren, çalışma azmini yitirten, hayattan bile soğutan bir şeydir.
Çünkü rekabette, bilgi paylaşımı, yardımlaşma, başarılardan mutluluk duyma vardır.
Çatışmada ise kavga, başarılardan öfke duyma, yaşamak için rakibini ortadan kaldırmak isteği vardır.
Takım ruhu gelişmemiş, biz olamamışların yöntemi çatışma olurken, takım ruhunu yakalamış, biz olabilmişlerin tercih ettikleri yöntem rekabettir.
İleri gitmiş, mutlu yapılara bakın hepsi çatışmadan uzak, rekabetçidirler. Yapının şekli ailede olsa, devlette olsa bu böyledir.
Hareket noktanız elde edeceğiniz sonucunuzu da belirler.
 Neden biz başarısızız? Onlar neden bu kadar başarılı? Sorusunun cevabını aradığınızda; Başarıları ve başarılıları örnek alanların rekabetçi kültüre sahip olduklarını, başarıları ve başarılıları kıskananların çatışmacı kültüre sahip olduklarını hemen görürsünüz.
Örnek alma haritasını kullanırsak, başarıyı buluruz. Kıskanma haritasını kullanırsak, yok olur gideriz.
Saygılarımla.
Yazarın Diğer Yazıları

» ​YOKSA SİZ HALA… Devamı » » ​TATİL Mİ? SİZ GİDİN BİZ GELEMİYORUZ. Devamı » » ​EY, SEVGİ. Devamı » » ​UŞAK İLİNE YATIRIM YAPMAK, BAŞKA İLLERE Devamı » » ​ABD NİN YANLIŞ HESAPLARI. Devamı » » ​ARTIK HERŞEY ORTADA Devamı » » ​GELECEK YIL DAHA MUTLU OLMAK ELİMİZDE Devamı » » ​TAHMİN VE GİRİŞİMCİLİK Devamı » » ​DEĞİŞİMİ OKUYAMAYAN KAYBEDER. Devamı » » BUNDAN SONRA NE OLUR Devamı » » İPTEKİ ÇAMBAZ Devamı » » BİR ELLERİ İŞTE, BİR ELLERİ RAKİPTE. Devamı » » ​KALKINMANIN PLANI YAPILIYOR? Devamı » » GELECEKTE, BİR GÜN GELECEK. Devamı » » ESKİLERİN TECRÜBELERİ, YENİLERİN KURUMSAL Devamı » » ​HİÇ DÜŞÜNDÜKMÜ? Devamı » » BABALAR GİBİ Devamı » » KARNELER DAĞITILDI, NOTUNUZU GÖRDÜNÜZMÜ? Devamı » » ​BU YAZ NASIL GEÇECEK? Devamı » » 2017NİN İKİNCİ YARISINDA EKONOMİ NE OLUR? Devamı » » YENİ DÖNEM. YENİ EKİPLER. Devamı » » BİL, BUL, UYGULA. Devamı » » ​AVR-AS-KA SAVAŞLARI Devamı » » DOLAR NE OLUR ? Devamı » » SAVAŞLAR, EKONOMİLER VE BİZ. Devamı » » İŞ BİLENİN Devamı » » BUMERANG ETKİSİ Devamı » » ​NEYİ DEĞİŞTİRDİK Ki Devamı » » UMUDUMUZU KAYIPMI EDERİZ, YOKSA UMUDUMUZU Devamı » » ​HER YAŞADIĞIMIZ SORUNUN ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY Devamı » » ​PARA-PARA-PARA Devamı » » ASLINDA NEYİN SAVAŞI Devamı » » BİRİLERİ TRUMP’A SÖYLEMELİ Devamı » » KİMLER BAŞARILI OLABİLİR? Devamı » » KİM AKILLI? Devamı » » BİLİYORUZ. GURUR DUYUYORUZ. Devamı »