20.03.2017

​NEYİ DEĞİŞTİRDİK Ki


Az gittik. Uz gittik. Dere tepe, düz gittik. Birde döndük, arkamıza baktık. Bir arpa boyu yol gittik. Çocukluğumuzda bize masallar okunurken, masal girişlerinde pirelerin ve develerin meslekleri anlatıldıktan sonra gidilen zaman ve alınan yol denkleminin çözümünün sonucunun bir arpa boyu yol gitme olduğu bize söylenir, şaşırırdık.
Artık, günümüz dünyasında imkânsız diye bir şey yok. Sadece zaman alan çalışmalar var. Her şeyin çok uzun süre geçmeden demode olduğu. Liste başı parçaların üç ayda unutulduğu, alınan kararların, yapılan yanlışlıkların, eskiden en az otuz senede ortaya çıktığı dünyadan, yanlışlıkların daha kısa sürelerde ortaya çıktığı bir dünyaya geldik.
Üniversitelerde öğretilen bazı bilgilerin bile mutlaka güncellenmelerinin yapılması gerekiyor. Özellikle tıp alanında bunu net bir şekilde görüyoruz. Yumurtayı, tereyağını kara listeye alan, yasaklayan öğretiler değişti. Yumurtayı, tereyağını normal ölçülerde tüketmeyi öğreten, öğretiler yerini aldı.
İktisatta olsun, eğitimde olsun, iş idaresinde olsun birçok kavram ve tavsiyeler değişti. Dünün melekleri bu günün şeytanları olurken, dünün şeytanları bu günün melekleri haline gelir oldu.
İş idaresinde uzun yıllar lider tipi, (X) tipi iken, daha sonra saltanata oturan lider tipi, (Y) tipi lider oldu. (X) tipi lider, koltuğunu çok uzun yılar sonra, (Y) tipi lidere bırakırken. Koltuğu dahi ısıtmadan ( Y) tipi lider, yerini (Z) tipi lidere bıraktı.
Dünya ekonomik yapıları nedeni ile iki kutuplu dünya iken GLOBALLEŞME kavramı ile dünya küreselleşmeye gitti. Küreselleşmenin dünyayı rahatlatacağı düşünüldü. Dünyanın birçok yerinde olan sorunların küreselleşme ile kendiliğinden yok edileceği, bu sayede dünyaya mutluluk getireceği beklendi. Sonuçta dostum Can BAYDOROL’ UNDA söylediği gibi” Küreselleşme sorunları çözmedi. Sorunları küreselleştirdi.”
Dünya, özelliklede, Ortadoğu kan gölüne döndü. Tüm dünyada gelir dengeleri bozuldu. Önce ülkeler, daha sonrasında o ülkelerin insanları fakirleşti. Dünya haritaları değişti. Kavimler göçü başladı. Silahlanmaya her devlet daha fazla bütçelerinden pay ayırmaya başladı. Küreselleşmede umut olarak görülen kıtalar birleşmesi her geçen gün hayal olmaya başladı. Amerika kıtasında bulunan ülkeler birleşecek, Avrupa birliği tek devlet olacak. Afrika, kümeleşme ile modern dünyada yerini alacak derken, Savaşlar, Utanç duvarından daha uzun olacak olan Meksika, ABD sınırına duvar örmeyi planlayan bir dünya, Orta doğuda devletlerden yeni devletlerin oluşturulmaya çalışıldığı planlar, bunu oluşturma çabaları.
Kemerleri sıkarak, ekonomiyi düze çıkarma öğretilerinin sonucu olarak; Sağlık harcamaları, Güvenlik, kendi vatandaşına tedbir almaya çalışan harcamalar nedeni ile gider kalemlerini, üretime fayda sağlamadan arttıran yönetimler. İşte Küreselleşmenin yanlış uygulamalarının dünyayı getirdiği nokta budur. Masallarda ki gibi; Az gittik. Uz gittik. Dere tepe düz gittik.
Oysa olması gereken ne miydi?
Dünyada olsun, ülkelerde olsun insanları bulundukları yerde ürettirmek ve doyurmak birinci hedef olmalıydı.
Neden mi?
Çünkü İster dünya olarak düşünelim, istersekte ülkeler bazında düşünelim; Tüketicilerini rahatlatmayan ekonomiler, üreticilerini rahatlatamazlar.
Saygılarımla.
Yazarın Diğer Yazıları

» ​YOKSA SİZ HALA… Devamı » » ​TATİL Mİ? SİZ GİDİN BİZ GELEMİYORUZ. Devamı » » ​EY, SEVGİ. Devamı » » ​UŞAK İLİNE YATIRIM YAPMAK, BAŞKA İLLERE Devamı » » ​ABD NİN YANLIŞ HESAPLARI. Devamı » » ​ARTIK HERŞEY ORTADA Devamı » » ​GELECEK YIL DAHA MUTLU OLMAK ELİMİZDE Devamı » » ​TAHMİN VE GİRİŞİMCİLİK Devamı » » ​DEĞİŞİMİ OKUYAMAYAN KAYBEDER. Devamı » » BUNDAN SONRA NE OLUR Devamı » » İPTEKİ ÇAMBAZ Devamı » » BİR ELLERİ İŞTE, BİR ELLERİ RAKİPTE. Devamı » » ​KALKINMANIN PLANI YAPILIYOR? Devamı » » GELECEKTE, BİR GÜN GELECEK. Devamı » » ESKİLERİN TECRÜBELERİ, YENİLERİN KURUMSAL Devamı » » ​HİÇ DÜŞÜNDÜKMÜ? Devamı » » BABALAR GİBİ Devamı » » KARNELER DAĞITILDI, NOTUNUZU GÖRDÜNÜZMÜ? Devamı » » ​BU YAZ NASIL GEÇECEK? Devamı » » 2017NİN İKİNCİ YARISINDA EKONOMİ NE OLUR? Devamı » » YENİ DÖNEM. YENİ EKİPLER. Devamı » » BİL, BUL, UYGULA. Devamı » » ​AVR-AS-KA SAVAŞLARI Devamı » » DOLAR NE OLUR ? Devamı » » SAVAŞLAR, EKONOMİLER VE BİZ. Devamı » » İŞ BİLENİN Devamı » » BUMERANG ETKİSİ Devamı » » UMUDUMUZU KAYIPMI EDERİZ, YOKSA UMUDUMUZU Devamı » » KISKANMAK MI? YOKSA ÖRNEK Mİ ALMAK LAZIM Devamı » » ​HER YAŞADIĞIMIZ SORUNUN ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY Devamı » » ​PARA-PARA-PARA Devamı » » ASLINDA NEYİN SAVAŞI Devamı » » BİRİLERİ TRUMP’A SÖYLEMELİ Devamı » » KİMLER BAŞARILI OLABİLİR? Devamı » » KİM AKILLI? Devamı » » BİLİYORUZ. GURUR DUYUYORUZ. Devamı »