03.04.2017

İŞ BİLENİN

Dünyadaki gelişmelere bakıp ta sadece uzun vadeli planlar yapma devri eskilerde kaldı.
Eskiden insanlar her konuda uzun vadeli planlar yapar, daha sonrasında yaptıkları bu planları hayata geçirmenin yollarını ararlardı. Çalışmalarını bu planlara göre yapar, bütçelerini buna göre yönetirlerdi. Bu günün dünyasındaki başarılı işletme ve insanlar, yine planlar yapıyorlar. Ama artık eskisi gibi tek bir plan yapma yerine, misyon ve vizyonlara sadık kalan, uzun vadeli planları bozmayan,  değişimlere, dış etkilere ve kriz dönemlerinde uygulayacakları kısa vadeli planları da olan işletme ve insanlar oldular.

Dünyadaki gelişmelere göre hareket eden işletme ve devletler, misyon ve vizyonlarını yazıyor, zamanla bunları revize ediyorlar. Ama her zaman planlarında lazım olacak, insan kaynaklarını ve parasal kaynaklarını ceplerine koyuyorlar. Gelişmeleri yakından takip ediyorlar. Görev ve yetkileri tam belirlenmiş, yetki çatışmalarına meydan vermeyen, yetki ve sorumlulukları tam verilmiş, hakları ve hükümlülükleri konusunda kimsenin farklı düşünmediği ekipleri ile birlikte bir yanda var olan sorunları çözerlerken, diğer yandan da oluşabilecek sorunlara karşı tedbirler almaya çalışıyorlar. Bazı işletmelerde bunları yapmak yerine hatalar yapıyorlar. Piyasa koşullarında, ya; hata yaptıkları yerde yanıp oyundan çıkıyorlar. Yâda, azimli ve umutlu olanlar oyunun başına dönüp her şeye yeniden başlıyorlar.

Karşılaştıkları sorun karşısında, takım ruhu gelişmiş olanlar, her sorunla mücadeleyi zevkle oynadıkları bir maça çevirirlerken, günü kurtaran, hala çalışanından para kazanmaya çalışan, çalışanında aidat duygusunu geliştirememiş olan işletmeler, karşılaştıkları sorunlar karşısında, kendileri dışında, iktidarları, çalışanları, rakiplerini suçlamaya, kendilerine toz kondurmama alışkanlıklarını sürdürmeye devam ediyorlar.
Yaşadığımız bu günler, zayıf ve hata yapanların oyundan çıktığı günlerdir. İster ülke olun ister işletme isterse de birey olun, yaşadığımız bu günler, hata yapanın ağır bedeller ödediği günlerdir.

Eskiden ne üretirseniz üretin, bir tüketicinin olduğu. Arz talep dengesinin, üretim azlığı yönünde bozuk olduğu günlerden, üretim fazlası şeklinde arz talep dengesinin bozulduğu günlere geldik. Dünya, üretim değil, Pazar sorunlarının olduğu bir dünya haline geldi.
Ben diyenlerin kazandığı günlerden çıktık. Biz diyenlerin kazandığı günlere geldik.
Üreticiyi, tüketiciyi, patronunu, çalışanı, teminciyi, denetleyen devleti, karşı taraf gören zihniyetlerin değil, taraf olarak gören zihniyetlerin kazandığı günlere geldik.

Kazan- kaybet paradigmasının yerine, kazan-kazan paradigmasının aldığını fark edenlerin, zaferler elde ettiği günlere geldik.
Akıllı olanların değil, akılları kullananların, ekipleri olanların, kazandığı günlere geldik.
Saygılarımla.
Yazarın Diğer Yazıları

» ​YOKSA SİZ HALA… Devamı » » ​TATİL Mİ? SİZ GİDİN BİZ GELEMİYORUZ. Devamı » » ​EY, SEVGİ. Devamı » » ​UŞAK İLİNE YATIRIM YAPMAK, BAŞKA İLLERE Devamı » » ​ABD NİN YANLIŞ HESAPLARI. Devamı » » ​ARTIK HERŞEY ORTADA Devamı » » ​GELECEK YIL DAHA MUTLU OLMAK ELİMİZDE Devamı » » ​TAHMİN VE GİRİŞİMCİLİK Devamı » » ​DEĞİŞİMİ OKUYAMAYAN KAYBEDER. Devamı » » BUNDAN SONRA NE OLUR Devamı » » İPTEKİ ÇAMBAZ Devamı » » BİR ELLERİ İŞTE, BİR ELLERİ RAKİPTE. Devamı » » ​KALKINMANIN PLANI YAPILIYOR? Devamı » » GELECEKTE, BİR GÜN GELECEK. Devamı » » ESKİLERİN TECRÜBELERİ, YENİLERİN KURUMSAL Devamı » » ​HİÇ DÜŞÜNDÜKMÜ? Devamı » » BABALAR GİBİ Devamı » » KARNELER DAĞITILDI, NOTUNUZU GÖRDÜNÜZMÜ? Devamı » » ​BU YAZ NASIL GEÇECEK? Devamı » » 2017NİN İKİNCİ YARISINDA EKONOMİ NE OLUR? Devamı » » YENİ DÖNEM. YENİ EKİPLER. Devamı » » BİL, BUL, UYGULA. Devamı » » ​AVR-AS-KA SAVAŞLARI Devamı » » DOLAR NE OLUR ? Devamı » » SAVAŞLAR, EKONOMİLER VE BİZ. Devamı » » BUMERANG ETKİSİ Devamı » » ​NEYİ DEĞİŞTİRDİK Ki Devamı » » UMUDUMUZU KAYIPMI EDERİZ, YOKSA UMUDUMUZU Devamı » » KISKANMAK MI? YOKSA ÖRNEK Mİ ALMAK LAZIM Devamı » » ​HER YAŞADIĞIMIZ SORUNUN ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY Devamı » » ​PARA-PARA-PARA Devamı » » ASLINDA NEYİN SAVAŞI Devamı » » BİRİLERİ TRUMP’A SÖYLEMELİ Devamı » » KİMLER BAŞARILI OLABİLİR? Devamı » » KİM AKILLI? Devamı » » BİLİYORUZ. GURUR DUYUYORUZ. Devamı »