10.04.2017

SAVAŞLAR, EKONOMİLER VE BİZ.

Dünyayı, Türkiye’den, Türkiye’yi de dünyadan ayrı düşünmek mümkün değildir. Ülkemiz, dünyada ki önemli ülkelerden ve ekonomilerden birisidir. 3. Dünya savaşının Bosna – Hersek’te başlamasından bu yana geçen süreçte Birinci dünya savaşı sonrasında, şekillendirilmeyen, Orta doğu ve Kuzey Afrika’yı yeniden yapılandırma çalışmaları özellikle, eski Osmanlı topraklarında olması nedeni ile Türkiye tüm bu kargaşalardan en çok etkilenen ülke olmak zorunda kalmıştır.

Daha düne kadar düğünlerde zılgıt ve halaylar çeken. Her türlü lüks tüketime uygun pazar olan komşu ülkelerimiz. Kan ve gözyaşının aktığı ülkeler haline geldi. Bayramlarda sınır kapılarından bayramlaşma için neşe içinde gelen.  Ertesi gün ülkesine neşe içinde dönen mutlu insanların yaşadığı komşu ülkelerimiz varken, bu gün için mecburiyetten, evini, atasının mezarını, umutlarını, mutluluklarını ülkesinde bırakıp, canını zor kurtaran, insanların yaşadığı ülkeler haline geldi.

Tam rahata erdik derken. Tam Marmara depreminin yaralarını sarmışken, Körfez savaşının ekonomimizin üzerindeki olumsuzluklarını ortadan kaldırmak üzereyken, Çin’in ürettiği ürünlerin dünya pazarlarında serbest dolaşmasının etkisi ile her türlü ürünün ucuz ve bol bulunur olmasının getirdiği mutluluğu yaşarken, bir anda Suriye’de yaşanan, güçler savaşının etkisi ile ağzımızın tadı kaçtı. Yine Çin’in dünya pazarlarında ürettiği ucuz üretim girdilerinin serbest dolaşması ülkelerde öncesinde mutluluk ve kâr artışı sağlaması, dünyaya pompalanan Trilyonlarca doların yarattığı bolluk bir anda tüketim çılgınlığını meydana getirdi. Ülkeler bu yaratılan yalancı baharın etkisi ile üretmek yerine Çin ve diğer ülkelerden ucuz mal almanın mutluğunu yaşadılar. Ta ki, takke düşüp kel görününceye kadar bu durum sürdü. Takke düşünce görüldü ki; Kendi ürettiklerini alacak tüketiciler ülkelerinde kalmamış. Çünkü kendi ülkelerinde değil başka ülkelerde istihdam yaratmışlardı. Takke düştüğü zaman gördüler ki; Piyasalara pompalanan dolarlar yavaş, yavaş, ufak, ufak faiz artışlarıyla evine geri döndürülüyor. Takke düşünce görüldü ki; tüketim çılgınlığı hep böyle gidecek diye fabrikalarını büyütüp üretimlerini arttırmanın ne kadar gereksiz olduğunu ve tıkır, tıkır işleyen işletmenin bu yüzden kendi elleri ile sonlarını hazırladıklarını.

Şimdi Trump, İkinci dünya savaşının sona erdiği yer olan Pasifikte ve Almanya’da yine ortamı germeye çalışıyor. Tıpkı birinci dünya savaşında yarım kalan işlerini tamamlamak için önce Balkanları, daha sonrasında da Ortadoğu’yu kan gölünü çevirenler, şimdi de İkinci dünya savaşında yarım kalan işlerini tamamlamak istiyorlar.

Türk ekonomisi ve sosyal hayatı da bundan en fazla etkilenen oluyor.

Bu duruma göre tedbir almak çok önemli. Küreselleşmenin sorunları da küreselleştirdiği söyleyenlerin kadar haklı olduğu her geçen gün daha iyi anlaşılır oldu.

Sadece ülke, şehir ve işletme sorunları ile boğuşanlar nakit ve vakit kaybetmek istemiyorlarsa dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmek zorundadırlar.

Saygılarımla. 
Yazarın Diğer Yazıları

» ​YOKSA SİZ HALA… Devamı » » ​TATİL Mİ? SİZ GİDİN BİZ GELEMİYORUZ. Devamı » » ​EY, SEVGİ. Devamı » » ​UŞAK İLİNE YATIRIM YAPMAK, BAŞKA İLLERE Devamı » » ​ABD NİN YANLIŞ HESAPLARI. Devamı » » ​ARTIK HERŞEY ORTADA Devamı » » ​GELECEK YIL DAHA MUTLU OLMAK ELİMİZDE Devamı » » ​TAHMİN VE GİRİŞİMCİLİK Devamı » » ​DEĞİŞİMİ OKUYAMAYAN KAYBEDER. Devamı » » BUNDAN SONRA NE OLUR Devamı » » İPTEKİ ÇAMBAZ Devamı » » BİR ELLERİ İŞTE, BİR ELLERİ RAKİPTE. Devamı » » ​KALKINMANIN PLANI YAPILIYOR? Devamı » » GELECEKTE, BİR GÜN GELECEK. Devamı » » ESKİLERİN TECRÜBELERİ, YENİLERİN KURUMSAL Devamı » » ​HİÇ DÜŞÜNDÜKMÜ? Devamı » » BABALAR GİBİ Devamı » » KARNELER DAĞITILDI, NOTUNUZU GÖRDÜNÜZMÜ? Devamı » » ​BU YAZ NASIL GEÇECEK? Devamı » » 2017NİN İKİNCİ YARISINDA EKONOMİ NE OLUR? Devamı » » YENİ DÖNEM. YENİ EKİPLER. Devamı » » BİL, BUL, UYGULA. Devamı » » ​AVR-AS-KA SAVAŞLARI Devamı » » DOLAR NE OLUR ? Devamı » » İŞ BİLENİN Devamı » » BUMERANG ETKİSİ Devamı » » ​NEYİ DEĞİŞTİRDİK Ki Devamı » » UMUDUMUZU KAYIPMI EDERİZ, YOKSA UMUDUMUZU Devamı » » KISKANMAK MI? YOKSA ÖRNEK Mİ ALMAK LAZIM Devamı » » ​HER YAŞADIĞIMIZ SORUNUN ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY Devamı » » ​PARA-PARA-PARA Devamı » » ASLINDA NEYİN SAVAŞI Devamı » » BİRİLERİ TRUMP’A SÖYLEMELİ Devamı » » KİMLER BAŞARILI OLABİLİR? Devamı » » KİM AKILLI? Devamı » » BİLİYORUZ. GURUR DUYUYORUZ. Devamı »