19.06.2017

BABALAR GİBİ

Babalar gününü geride bıraktık. Tüm babaların babalar günü kutlu olsun. Erkek ayrıcalıklı bir toplumdan yaşadığımızdan, baba zaten her zaman önemli olduğundan, daha da fazla abartmaya gerek yok diye düşündüğümüzden, anneler gününe göre, Babalar günü, her sene, biraz daha sade geçer.

Türkçemizde ise, pozitif ayrımcılık bayanlara doğrudur. Anayasa vardır, baba yasa yoktur. Anayol vardır.  Baba yol yoktur. Ana sebepler vardır. Baba sebepler yoktur. Örnekleri daha da arttıra biliriz.

Orta Asya’dan beri, her ne kadar, ataerkil bir yapıdaymış gibi görülsek de aslında anaerkil bir yapıya sahibizdir.

Savaşlara giderken çocuklar, anneye teslimdir. İş bulmak için el kapılarına gidip, en erken gelenimiz senede bir gün vatanına geldiğinden, çocukların yetiştirilmesi, beslenmesi, büyütülmesi ve terbiyesi anneye emanettir. Çocuklardaki bir eksiklikten, terbiyesizliğinden, vatana millete bağlılığında, din terbiyesi ve kültürü eksikliğinden hep anne sorumlu tutulur. Anne ayıplanır.

Baba olmanın avantajları eskiden daha fazla imiş, biz o günleri pek göremedik. Başında bir erkek olsun, çamurdan olsun. Erkek evin direğidir gibi sözlerden çok, hayat müşterek. Kadın, erkek eşitliği, gibi kavramları duyduk. Değişmeyen bazı şeylerde var tabi; “En son babalar duyar.” Sözü hala geçerlidir. Zaten en son babaların duymasında veya babaların bazı şeyleri duyup da, duymamazlıktan gelmesi, bilip de bilmemezlikten gelmesinde de fayda vardır.

Babalar için söylenen daha bir sürü değimde vardır. Birinin çok zengin olduğunu belirtmek için; O, para babasıdır. Deriz de, para anası demeyiz. Konu, şahıs değilde, işletme olduğunda, ana sermaye deriz de, baba sermaye demeyiz.

Ama konu devlet olunca… işte.. Bu toplum, bu millet, asırlardır, cinsiyet ayrımını unutarak,  Devlete, kimi zaman “ Devlet, ana, kimi zamanda Devlet baba” der.

Babalar gününde, evlat hasreti çeken, babası hayatta olmayan, insanlarımız burukluklarını, eli öpülen, telefonu çalan, telefonla babasını arayan, hediye paketi alan, hediye paketi verenlerimiz de duygularını, gözyaşlarını, her sene olduğu gibi bu senede yine “babalar gibi saklamayı” bildik.

Saygılarımla.                                           
 
Yazarın Diğer Yazıları

» ​YOKSA SİZ HALA… Devamı » » ​TATİL Mİ? SİZ GİDİN BİZ GELEMİYORUZ. Devamı » » ​EY, SEVGİ. Devamı » » ​UŞAK İLİNE YATIRIM YAPMAK, BAŞKA İLLERE Devamı » » ​ABD NİN YANLIŞ HESAPLARI. Devamı » » ​ARTIK HERŞEY ORTADA Devamı » » ​GELECEK YIL DAHA MUTLU OLMAK ELİMİZDE Devamı » » ​TAHMİN VE GİRİŞİMCİLİK Devamı » » ​DEĞİŞİMİ OKUYAMAYAN KAYBEDER. Devamı » » BUNDAN SONRA NE OLUR Devamı » » İPTEKİ ÇAMBAZ Devamı » » BİR ELLERİ İŞTE, BİR ELLERİ RAKİPTE. Devamı » » ​KALKINMANIN PLANI YAPILIYOR? Devamı » » GELECEKTE, BİR GÜN GELECEK. Devamı » » ESKİLERİN TECRÜBELERİ, YENİLERİN KURUMSAL Devamı » » ​HİÇ DÜŞÜNDÜKMÜ? Devamı » » KARNELER DAĞITILDI, NOTUNUZU GÖRDÜNÜZMÜ? Devamı » » ​BU YAZ NASIL GEÇECEK? Devamı » » 2017NİN İKİNCİ YARISINDA EKONOMİ NE OLUR? Devamı » » YENİ DÖNEM. YENİ EKİPLER. Devamı » » BİL, BUL, UYGULA. Devamı » » ​AVR-AS-KA SAVAŞLARI Devamı » » DOLAR NE OLUR ? Devamı » » SAVAŞLAR, EKONOMİLER VE BİZ. Devamı » » İŞ BİLENİN Devamı » » BUMERANG ETKİSİ Devamı » » ​NEYİ DEĞİŞTİRDİK Ki Devamı » » UMUDUMUZU KAYIPMI EDERİZ, YOKSA UMUDUMUZU Devamı » » KISKANMAK MI? YOKSA ÖRNEK Mİ ALMAK LAZIM Devamı » » ​HER YAŞADIĞIMIZ SORUNUN ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY Devamı » » ​PARA-PARA-PARA Devamı » » ASLINDA NEYİN SAVAŞI Devamı » » BİRİLERİ TRUMP’A SÖYLEMELİ Devamı » » KİMLER BAŞARILI OLABİLİR? Devamı » » KİM AKILLI? Devamı » » BİLİYORUZ. GURUR DUYUYORUZ. Devamı »