12.07.2017

​HİÇ DÜŞÜNDÜKMÜ?

HİÇ DÜŞÜNDÜKMÜ?
1990 larda ev gezmelerinde, 2000 li yılların başından itibaren ise, ilimizdeki tüm gazete ve televizyon kanallarının, iyi olan haberleri duyurma ve yaşadıkları şehre sorumluluk hissetmeleri sayesinde, tekstili bekleyen tehlikeler ve 2000 li yıların flaş sektörlerini,  değerli basınımız kanalı ile tüm şehirle paylaşma imkânım olmuştu.
Tekstilin önceleri, Doğudan batıya doğru, şimdilerde ise batıdan doğuya doğru giden, bir tren olduğunu, yüz yıllar evvel bu trene nasıl binmeyi başardıysak, şimdilerde bu trenden inmeyi bilmemiz gerektiğini en az ayda bir defa tekrarlamıştım.
Tekstilde marka olmuş isek sorun yoktu. Ama marka olamamışsak; elimizdeki makineleri doğu ülkelerine teknoloji olarak satmamız, son elimizde kalan sermaye ile de tarım- gıda veya turizme girmemiz gerektiğini yine her fırsatla söylemiştim.
Menşeini veya kimin söylediğini bilmediğim ama her zaman sıklıkla kullandığım,” Bu günün sorunları dünün yanlış çözümlerinden kaynaklanır”  sözünde olduğu gibi şehrimizin, bu gün yaşadığı birçok sorunun, dünün yanlış çözümlerinden kaynaklandığını artık hepimiz biliyoruz.
İnsanoğlunun, sorunlarla karşılaşınca iki tepkiden birisini mutlaka verdiğini bilim ispatlanmış durumda;  sorunla karşılaşınca, ya, savaşıyoruz. Yâda kaçıyoruz.
Bu günü yaşarken bizler, dünyada, ülkemizde, bölgemizde veya şehrimizde birçok sorunla karşılaşıyoruz. Hiç Düşündük mü? Şahıs olarak veya şehir olarak, böyle bir durumda karşılaşınca peki; biz nasıl davranıyoruz?
Aslında bir sorun varsa ondan kaçmakla, kaçmamak arasındaki fark; İlkler şehri olmakla, ilkler şehriyiz diye övünmek arasındaki fark kadar büyük bir farktır.
Hiç düşündük mü? Bir sorun gördüklerinde, o sorunun çözüm ortağı olan atalarımızın, o zamanlar, imkânsızlıklar içinde, büyük sorunları nasıl çözdüklerini? Bu gün ise bu kadar büyük imkânlar içinde sorun çözen değil, sorun çıkaran insanlar halimize geldiğimizi ve nedenini hiç düşündük mü?
Ağlaya biliriz. Sızlaya biliriz. Başkalarını suçlaya biliriz. Bu konuda haklıda olabiliriz. Ama günümüz dünyası maalesef haklıya hakkını vermiyor. Günümüz dünyası, ülkeler arası ilişkilerde, haklı olanın değil, akıllı ve güçlü olanın kazandığı bir dünya. Böyle olması tercih edilen ve onaylanan bir şey değil ama maalesef durum bu.
Yanı başımızdaki Suriye’de yaşananları,  Allah kimselere yaşatmasın. Ve o insanların Allah yardımcısı olsun.
Fakat bir gün gelecek ve o ülkede savaş bitecek. O gün geldiğinde, o, insanların çözüm ortaklarına ihtiyacı olacak ve bunun içinde de belirli bir bütçe oluşturacaklar.
TR 33 olarak, il olarak bu konuda hazır olmayı, çözüm ortağı olmayı, bu bütçelerden pay almayı hiç düşündük mü?
Yani; Bu günün sorunlarını doğru çözüyor muyuz?
Yoksa geleceğe sorun mu üretiyoruz?
Saygılarımla.
Yazarın Diğer Yazıları

» ​YOKSA SİZ HALA… Devamı » » ​TATİL Mİ? SİZ GİDİN BİZ GELEMİYORUZ. Devamı » » ​EY, SEVGİ. Devamı » » ​UŞAK İLİNE YATIRIM YAPMAK, BAŞKA İLLERE Devamı » » ​ABD NİN YANLIŞ HESAPLARI. Devamı » » ​ARTIK HERŞEY ORTADA Devamı » » ​GELECEK YIL DAHA MUTLU OLMAK ELİMİZDE Devamı » » ​TAHMİN VE GİRİŞİMCİLİK Devamı » » ​DEĞİŞİMİ OKUYAMAYAN KAYBEDER. Devamı » » BUNDAN SONRA NE OLUR Devamı » » İPTEKİ ÇAMBAZ Devamı » » BİR ELLERİ İŞTE, BİR ELLERİ RAKİPTE. Devamı » » ​KALKINMANIN PLANI YAPILIYOR? Devamı » » GELECEKTE, BİR GÜN GELECEK. Devamı » » ESKİLERİN TECRÜBELERİ, YENİLERİN KURUMSAL Devamı » » BABALAR GİBİ Devamı » » KARNELER DAĞITILDI, NOTUNUZU GÖRDÜNÜZMÜ? Devamı » » ​BU YAZ NASIL GEÇECEK? Devamı » » 2017NİN İKİNCİ YARISINDA EKONOMİ NE OLUR? Devamı » » YENİ DÖNEM. YENİ EKİPLER. Devamı » » BİL, BUL, UYGULA. Devamı » » ​AVR-AS-KA SAVAŞLARI Devamı » » DOLAR NE OLUR ? Devamı » » SAVAŞLAR, EKONOMİLER VE BİZ. Devamı » » İŞ BİLENİN Devamı » » BUMERANG ETKİSİ Devamı » » ​NEYİ DEĞİŞTİRDİK Ki Devamı » » UMUDUMUZU KAYIPMI EDERİZ, YOKSA UMUDUMUZU Devamı » » KISKANMAK MI? YOKSA ÖRNEK Mİ ALMAK LAZIM Devamı » » ​HER YAŞADIĞIMIZ SORUNUN ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY Devamı » » ​PARA-PARA-PARA Devamı » » ASLINDA NEYİN SAVAŞI Devamı » » BİRİLERİ TRUMP’A SÖYLEMELİ Devamı » » KİMLER BAŞARILI OLABİLİR? Devamı » » KİM AKILLI? Devamı » » BİLİYORUZ. GURUR DUYUYORUZ. Devamı »