26.10.2017

​TAHMİN VE GİRİŞİMCİLİK

TAHMİN VE GİRİŞİMCİLİK
 
Türk dil kurumu, Tahmini üç şekilde tarif etmiş. Birincisi; Yaklaşık olarak değerlendirme, oranlama. İkincisi; Akla, sezgiye veya bazı verilere dayanarak, olabilecek bir şeyi, bir olayı, önceden kestirme, kestirim.Üçüncüsü ise; Önceden kestirilen, düşünülen şey.
Günlük kullanımı ile ön görü.
Tarif ne olursa olsun, tahmin ve tahminler, hayatımızın her evresi ve noktasında mutlaka kullandığımız, sonrasının planlarını etkileyen, bu günkü çalışmalarımızın sebebi olandır.
Tahminler doğrululuğu oranında bizleri başarılı veya başarısız yapan şeylerdir.
 Yanlış tahmin, ısrarcı hatalı yaklaşımlar, öfkeli ve depresif ruh yapısı ile yapılan tahminler ve alınan kararlar, kayıplara neden olur. Bu tip tahminlerde bulunma ve kararlar alma ve bu kararları uygulamaya koyma ise akıl tutulmaları ile açıklana bilir ancak. Atalarımızın dediği gibi; Ne öfkeyle kalkıp zararla oturmak lazım, Nede aç tavuk gibi kendini buğday ambarında görmemek lazım.
Doğru tahmin ise; Sonuca en yakın ve en uygun olanlardır. Her kesimin görüşünü alıyor. Her görüşün sesine kulak veriyor. Tarafsız düşünüyorsanız. Doğru tahminlerde bulunabilirsiniz.
Tarafsız düşünün diyoruz. Duygusal düşünmeyin, demiyoruz. Tarafsız düşünme; sizin başınıza gelecekleri olduğu gibi düşünmenizdir. Duygusal düşünmeyin demek; sonuçtan insanın yararlanmayacağı, sizin kısa vadede kazanacağınız, ama uzun vadede sizin ve çevrenizin telafisi olmayan kayıplara uğrayacağı sonuçlara götüren düşünceler içinde olun demektir.
Tarafsız, ama içinde duygularında olduğu şekilde düşünmek en doğru en güzel, hem Allah katında hoş olan, hem de kul tarafından hoş karşılanan düşünme şekli ve sonuçları elde etmek demektir.
Tarafsız düşünmek kendinize yakınlarınıza çevrenize yapabileceğiniz en büyük iyiliktir. Tarafsız davranmak ise, kendinize gelecekte iyi isim bırakmanızı sağlar. Çevrenizi ise, imtiyazların arkasına saklanmaktan, bu yüzden güçsüz, mücadeleden uzak olmanın getirdiği zayıflıktan korumak demektir.
Korumacı anne ve babaların çocuklarının durumu, korumacı davranılan, sivil toplum kuruluşlarının durumları ortadadır. Korumacı ve kollamacı büyütülen partilere yakın sanayici ve işverenlerin durumları ortadadır.
Ülkemizin, iktidardaki partileri, iktidarı kayıp edince, yok olan sanayici ve girişimcilere değil. Partileri gittikten sonrada üreten, kazanan ve kazandıran girişimcilere ihtiyacı vardır.
Zaten doğru yatırımları doğru zamanda yapamayan, zamanında iş kolu ve yatırım konusunu değiştiremeyen. Nerede koşması gerektiğini, nerede durması gerektiğini bilmeyen, kendisi için değil ülkesi için üretmeyen, girişimci olamaz.
 Her yatırım yapan girişimci değildir. Sizce de; doğru düşünmeyen, doğru tahminde bulunamayan, Dinlenmenin de bir çalışma olduğunu, kazandırmadan kazananın mümkün olmadığını bilmeyen birinin, girişimci olma ihtimali varmıdır.
Saygılarımla.
Yazarın Diğer Yazıları

» ​YOKSA SİZ HALA… Devamı » » ​TATİL Mİ? SİZ GİDİN BİZ GELEMİYORUZ. Devamı » » ​EY, SEVGİ. Devamı » » ​UŞAK İLİNE YATIRIM YAPMAK, BAŞKA İLLERE Devamı » » ​ABD NİN YANLIŞ HESAPLARI. Devamı » » ​ARTIK HERŞEY ORTADA Devamı » » ​GELECEK YIL DAHA MUTLU OLMAK ELİMİZDE Devamı » » ​DEĞİŞİMİ OKUYAMAYAN KAYBEDER. Devamı » » BUNDAN SONRA NE OLUR Devamı » » İPTEKİ ÇAMBAZ Devamı » » BİR ELLERİ İŞTE, BİR ELLERİ RAKİPTE. Devamı » » ​KALKINMANIN PLANI YAPILIYOR? Devamı » » GELECEKTE, BİR GÜN GELECEK. Devamı » » ESKİLERİN TECRÜBELERİ, YENİLERİN KURUMSAL Devamı » » ​HİÇ DÜŞÜNDÜKMÜ? Devamı » » BABALAR GİBİ Devamı » » KARNELER DAĞITILDI, NOTUNUZU GÖRDÜNÜZMÜ? Devamı » » ​BU YAZ NASIL GEÇECEK? Devamı » » 2017NİN İKİNCİ YARISINDA EKONOMİ NE OLUR? Devamı » » YENİ DÖNEM. YENİ EKİPLER. Devamı » » BİL, BUL, UYGULA. Devamı » » ​AVR-AS-KA SAVAŞLARI Devamı » » DOLAR NE OLUR ? Devamı » » SAVAŞLAR, EKONOMİLER VE BİZ. Devamı » » İŞ BİLENİN Devamı » » BUMERANG ETKİSİ Devamı » » ​NEYİ DEĞİŞTİRDİK Ki Devamı » » UMUDUMUZU KAYIPMI EDERİZ, YOKSA UMUDUMUZU Devamı » » KISKANMAK MI? YOKSA ÖRNEK Mİ ALMAK LAZIM Devamı » » ​HER YAŞADIĞIMIZ SORUNUN ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY Devamı » » ​PARA-PARA-PARA Devamı » » ASLINDA NEYİN SAVAŞI Devamı » » BİRİLERİ TRUMP’A SÖYLEMELİ Devamı » » KİMLER BAŞARILI OLABİLİR? Devamı » » KİM AKILLI? Devamı » » BİLİYORUZ. GURUR DUYUYORUZ. Devamı »