22.11.2017

​GELECEK YIL DAHA MUTLU OLMAK ELİMİZDE

GELECEK YIL DAHA MUTLU OLMAK ELİMİZDE.
2018 yılına şurada günler kaldı. Bu ayı bitti sayarsak, 2018 e bir ay kaldı demektir. Milenyuma gireceğiz. Milenyumdan sonra dünyada hızlı değişiklikler olacak. Milenyumdan yani 2000 yılından sonra zaman hızlanacak tahminlerini hepimiz hatırlarız değil mi?
Gerçekten de 2000 yılından sonra dünyada değişimler baş döndürücü bir hızla olmaya, teknoloji her yerde kendini göstermeye başladı. Her şey makineleşti. İşler kolaylaştı. İşlerimizi makinelere havale edeceğiz. Zamanımız artacak derken, zaman yetmez, eşimize, çocuğumuza, annemize, babamıza vakit ayıramaz olduk. Kendimizi zaten unuttuk. İçimizdeki çocuğa vakit ayıramadık.
Filmlerdeki “ Ben kader kurbanıyım.”  Klişesinin yerini “ben teknoloji kurbanıyım.”. “ben yatırım kurbanıyım.” klişeleri almışa benziyor.
Kesinlikle teknoloji veya yatırım düşmanı değilim. Aslında varmak istediğim nokta şu; her şey iyidir. Dozunda ve yerinde kullanılırsa. Her şey kötüdür; yerinde ve dozunda kullanılmazsa.
Küçük, küçük taksitleri ödenebilir görmek doğru bir hesaptır. Ama; küçük taksitlerin toplamının toplam gelirdeki payının hesap edilmemesi ve yıllık fiyat artışlarının gözden kaçmasının yanlış hesap olduğunu belirtmek isterim.
Evi ile işi arasındaki mesafeyi hesap edememek. Günün yirmidört saat olduğunu, en az sekiz saat çalışmadan geçinemeyeceğimizi, sekiz saatlik uykunun yaşamak ve sağlıklı olmanın şartı olduğunu, eşimizle ve çocuklarımızla birlikte en az iki saat geçirmemiz gerektiğini, aile büyüklerine haftada en az dört saat ayırmamız gerektiğini unuttuk. Unutunca da, zaman yetmez oldu.
Bindiğimiz araba gitmiyor gibi, oturduğumuz ev yetmiyor gibi geldi. Tatile çıkmak, kendimize ufak ödüller almak, eşimizi, çocuklarımızı şımarmak, aile büyüklerine ufak şeyler alarak, sizleri unutmadık mesajları vermek ve ekonomiyi canlandırmak yerine kimimiz on, kimimiz yirmi yılımıza ipotek koydurduk.
Aslında daha mutsuz olmamız için, ne bu kadar büyük evlere nede bu kadar yeni arabalara ihtiyacımız vardı. Kendimize mutsuzluğu hedef koymamız yeterdi. Mutsuz olmak bukadar pahalı değil ki. İnsan para ve zaman harcamadan da mutsuz olabilir aslında. Mutsuz olmak için bu kadar çabaya ne gerek var. Aslında, hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum? Mutsuz olmak için, kendinize ve çevrenize zaman ayırmamak, paranızı yanlış öncelikler için harcamak yeterliydi zaten.
Mutlulukta, mutsuzlukta bulaşıcıdır. Mutlu etmeden mutlu olmak mümkün değildir. Mutlu etmeden, mutlu edilmeyi bekleyenler için 2018 yılının da iyi geçmeyeceğini şimdiden söylemek isterim.
Bizi mutsuz eden şeylerin listesini yaparken de, en başa kendimiz yazmaksak, daha çok mutsuz günler yıllar yaşarız.
Saygılarımla.
 
Yazarın Diğer Yazıları

» ​YOKSA SİZ HALA… Devamı » » ​TATİL Mİ? SİZ GİDİN BİZ GELEMİYORUZ. Devamı » » ​EY, SEVGİ. Devamı » » ​UŞAK İLİNE YATIRIM YAPMAK, BAŞKA İLLERE Devamı » » ​ABD NİN YANLIŞ HESAPLARI. Devamı » » ​ARTIK HERŞEY ORTADA Devamı » » ​TAHMİN VE GİRİŞİMCİLİK Devamı » » ​DEĞİŞİMİ OKUYAMAYAN KAYBEDER. Devamı » » BUNDAN SONRA NE OLUR Devamı » » İPTEKİ ÇAMBAZ Devamı » » BİR ELLERİ İŞTE, BİR ELLERİ RAKİPTE. Devamı » » ​KALKINMANIN PLANI YAPILIYOR? Devamı » » GELECEKTE, BİR GÜN GELECEK. Devamı » » ESKİLERİN TECRÜBELERİ, YENİLERİN KURUMSAL Devamı » » ​HİÇ DÜŞÜNDÜKMÜ? Devamı » » BABALAR GİBİ Devamı » » KARNELER DAĞITILDI, NOTUNUZU GÖRDÜNÜZMÜ? Devamı » » ​BU YAZ NASIL GEÇECEK? Devamı » » 2017NİN İKİNCİ YARISINDA EKONOMİ NE OLUR? Devamı » » YENİ DÖNEM. YENİ EKİPLER. Devamı » » BİL, BUL, UYGULA. Devamı » » ​AVR-AS-KA SAVAŞLARI Devamı » » DOLAR NE OLUR ? Devamı » » SAVAŞLAR, EKONOMİLER VE BİZ. Devamı » » İŞ BİLENİN Devamı » » BUMERANG ETKİSİ Devamı » » ​NEYİ DEĞİŞTİRDİK Ki Devamı » » UMUDUMUZU KAYIPMI EDERİZ, YOKSA UMUDUMUZU Devamı » » KISKANMAK MI? YOKSA ÖRNEK Mİ ALMAK LAZIM Devamı » » ​HER YAŞADIĞIMIZ SORUNUN ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY Devamı » » ​PARA-PARA-PARA Devamı » » ASLINDA NEYİN SAVAŞI Devamı » » BİRİLERİ TRUMP’A SÖYLEMELİ Devamı » » KİMLER BAŞARILI OLABİLİR? Devamı » » KİM AKILLI? Devamı » » BİLİYORUZ. GURUR DUYUYORUZ. Devamı »