06.12.2017

Tarımda ulusal seferberlik dönemindeyiz...

        Eskilerin  -Ben de eskiyim ya, neyse- "İpin ucu kaçtı mı yakalaması zor olur" diye bir sözü var. Bu tür sözler öyle "gelişi güzel" söylenmez. Yılların deneyim imbiğinden geçen insanlar böyle veciz söz ederler ancak.
        "İpin ucu kaçtı mı yakalaması zor olur" sözü de öyle...
        Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nın  geçen yıl kırsal kesimde başlattığı "Genç Çiftçi Projeleri" uygulamasından olumlu sonuçlar alındığını gazeteler yazıyor, televizyonlar söylüyor. 
        Tabii ki bu mutluluk verici bir durum...
        Pazar yerlerinde çoğunlukla köylü kadınlarımızın ürettikleri sebze ve meyveleri görüp, alıp tüketmek ne güzel şey...
        Hele de market vitrinlerinde onların hazırladığı marmelat, salça ve reçelleri görmek...
        Kırsalda yaşayan -sayılabilecek denli azaldı ama neyse- kadınlarımızın ürettikleri nefis süt, tereyağı, peynir, yoğurt gibi hayvansal ürünleri tüketmek de...
        Bakanlık, seracılık, konservecilik, arıcılık, tavukçuluk ve hayvancılık gibi alanlarda üretim yapmaları için  kadın girişimcileri hibe yoluyla destekliyor.
        Amaç belli, net ve açık:
        * Tarımda sürdürebilirliğin sağlanması,
        * Genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi,
        * Gelir düzeylerinin yükseltilmesi,
        * Alternatif gelir kaynaklarının yaratılması, 
        * Kırsal kesimdeki nüfusa istihdam yaratılması... 
        Elbette unutulan tarım sektörünün böyle bir amaçla desteklenmesi isabetli bir görüş ve tutum...
                                                       ***
        Ancak, şöyle bir soruyu acaba nasıl yanıtlayabiliriz; 
        - Tarım sektöründe dünyanın sayılı ülkeleri arasındayken ve de bu alanda "kendine yeten" bir potansiyele sahipken; şimdilerde ekmeklik buğdayını, beslediği hayvanına vereceği samanı ithal eden ülke durumuna nasıl geldik?
        Şimdi tekrar eski kimliği kazanmak...
        İşte o biraz zor... "Taş yerinden oynadı..."  
        Yani, kırsal kesimdeki nüfus tarımı terk edip, izlenen yanlış konut politikaları nedeniyle kent merkezlerine akın etmiş bulunuyor.
        Ama yine de umutsuz değiliz. "İpin ucu" tam kaçmış değil.
        Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nın kırsal kesimde istihdam yaratmak için hibe yoluyla üretim yapıp istihdam yaratmak girişimini ekonomi biliminin gereği olarak görüyoruz.
        Bakanlık, bu konuya ne kadar ciddi anlamda eğilir ve üretime artı değer kazandırırsa tarımsal anlamda dışa bağımlılığın azalacağına inanıyoruz.
        Ülke ekonomisi için tam da seferberlik açılacak bir konu...
        Bizce ulusal bir görev ayrıca...
 
Yazarın Diğer Yazıları

» THY ve yerel gazeteler... Devamı » » Siyasetçi "Kır Şarkısı" söylemeli... Devamı » » Trump'tan çok ABD toplumu kabahatli... Devamı » » Milli Eğitim Bakanı Selçuk'a başarılar di Devamı » » Batı'nın samimiyetsizliği ve Türkler... Devamı » » 30 Ağustos Zaferi'ni düşünmek... Devamı » » ​Karınca gibi olamamak... Devamı » » Milli eğitim... Milli sorun... Devamı » » ​Kasım Gülek yaşasaydı... Devamı » » Şanslı mıyım? Devamı » » Meral Akşener bırakmamalı... Devamı » » Dileriz avaryasız bir dönem olur... Devamı » » Batı ve "koltuk savaşı..." Devamı » » "Edep dar'a çekilir, edepsiz alkış tutar. Devamı » » ​Ben "Araştırmacı Yazar" değilim... Devamı » » Çernobil olayı üzerinden insan manzarası. Devamı » » 18 Mart'ı düşünürken... Devamı » » ​Bu kez "Türk Tokatı..." Devamı » » Batı... Yaşam.... Ve sömürü... Devamı » » Teknolojik yenilikler ve insan... Devamı » » İktidar ve muhalefet diyaloğu Devamı » » ABD'nin nihayi amacı... Devamı » » "At-Avrat-Silah" sevdası!.. Devamı » » ​Değişen bir ABD bu... Devamı » » ​Bu cinayetlerin vebali kimin? Devamı » » Diploması, demokrasi ve dikta... Devamı » » Trump'a yakışan... Devamı » » İki önemli yazarımızla dün ve bugün.. Devamı » » "Yeni bir Türkiye kurulur ve...." Devamı » » TV dizileri ve RTÜK... Devamı »