19.03.2018

18 Mart'ı düşünürken...


BRÜKSEL - Dışarıda kar esip savuruyor. Mart'ın 17'si...  Eski hesaba göre ayın dördü...
Böyle bir soğuğu 58 yıl önce  18 Mart 1960 tarihinde Çanakkale'de yaşadığımı anımsıyorum.
Milli Türk Talebe Birliği, "Çanakkale Zaferini anma programı" için üniversite öğrencilerini de Çanakkale'ye götürme kararı almıştı.
Uludağ gemisiyle Çanakkale'ye doğru yola çıktık. Gemi lebalep öğrenci dolu... Ben hem öğrenci, hem de o zamanlar Babıali dışında yayımlanan iki gazeteden biri Tercüman gazetesinin görevli muhabiriyim.
18 Mart sabahı Çanakkale iskelesine/rıhtımına ayak bastığımızda hava güneşli olmasına karşın -aman Allah'ım- öyle bir rüzgar ve soğuk var ki...
İnsanın ilikleri doluyor.
Anma törenleri başlayacak, izlemek görevim... Ama öylesine acı/yakıcı bir soğuk ki...
Törenleri Tercüman Çanakkale muhabiri Necmettin Şenay, Milliyet'ten görevli gelen Necmi Onur'la birlikte izledik. Ama ben dondum adeta...
"Çanakkale Soğuğu"...
İçimdeki zafer heyecanı/sevinci tenimi donduran yakıcı soğuğu unutturuyor.
Bugün Milletimin zafer günü... "Yedi düvel"i yendiğimiz, perişan ettiğimiz "Çanakkale Zaferi"nin kazanıldığı gün...
Türk milletinin mutlu günlerinden biri.
***
Tören sonrası üşümeme karşın Çanakkale fotoğrafçı ve kitapçı dükkanlarını dolaşırken anı fotoğrafları, kitap alma derdindeyim.
Fotoğrafçının birinde yukarıdaki  silah-beyaz fotoğrafı gördüğümde kanım durdu.
Küme halinde kafatasları, kol bacak kemikleri... Fotoğrafçı, Çanakkale Savaşları sırasında açık alanda vurulup şehit olan Mehmetçiklerin olduğunu söyledi.
O hengamede hangisinin Mehmetçik, hangisinin Anzak ya da  millete ait olduğunu  nasıl ayıracaksın?
Tümü toplanıp yığılmış... Bir "Dünya Barış Anıtı" olmuş sanki...
***
Çanakkale Zaferi'nin 103. yılını kutluyoruz bugün...
Şükürler olsun Yüce Allah'a...
Rahmet olsun bugünü bizlere armağan eden kahraman ecdatımıza...
Anafartalar Kahramanı Mirliva (Binbaşı) Mustafa Kemal'e ve silah arkadaşlarına...
Yurt savunması için ölümü göze alıp emrindeki aziz evlatları Mehmetçiklere "Size ölmeyi emrediyorum!" komutunu veren komutana...
Yazıklar olsun, bu destanı yazanların anısını bugün zedelemeye kalkanlara...
***
18 Mart'lar iklimen  soğuk olsa da; o günü zafere dönüştürüp içimizi ısıtan kahramanları Rahmet dileklerimle, sevgi ve saygılarımla anıyorum.
Yazarın Diğer Yazıları

» THY ve yerel gazeteler... Devamı » » Siyasetçi "Kır Şarkısı" söylemeli... Devamı » » Trump'tan çok ABD toplumu kabahatli... Devamı » » Milli Eğitim Bakanı Selçuk'a başarılar di Devamı » » Batı'nın samimiyetsizliği ve Türkler... Devamı » » 30 Ağustos Zaferi'ni düşünmek... Devamı » » ​Karınca gibi olamamak... Devamı » » Milli eğitim... Milli sorun... Devamı » » ​Kasım Gülek yaşasaydı... Devamı » » Şanslı mıyım? Devamı » » Meral Akşener bırakmamalı... Devamı » » Dileriz avaryasız bir dönem olur... Devamı » » Batı ve "koltuk savaşı..." Devamı » » "Edep dar'a çekilir, edepsiz alkış tutar. Devamı » » ​Ben "Araştırmacı Yazar" değilim... Devamı » » Çernobil olayı üzerinden insan manzarası. Devamı » » ​Bu kez "Türk Tokatı..." Devamı » » Batı... Yaşam.... Ve sömürü... Devamı » » Teknolojik yenilikler ve insan... Devamı » » İktidar ve muhalefet diyaloğu Devamı » » ABD'nin nihayi amacı... Devamı » » "At-Avrat-Silah" sevdası!.. Devamı » » ​Değişen bir ABD bu... Devamı » » ​Bu cinayetlerin vebali kimin? Devamı » » Diploması, demokrasi ve dikta... Devamı » » Trump'a yakışan... Devamı » » İki önemli yazarımızla dün ve bugün.. Devamı » » Tarımda ulusal seferberlik dönemindeyiz.. Devamı » » "Yeni bir Türkiye kurulur ve...." Devamı » » TV dizileri ve RTÜK... Devamı »