03.07.2018

Dileriz avaryasız bir dönem olur...

Denizcilikte bir gelenek vardır, asırlardır sürer gider. Bilirsiniz, gemi hamulesini/yükünü aldıktan ve haftalarca sürecek sefer için yeterli kumanyalarını tamamladıktan sonra denize açılırlar.
Kaptan yılların deneyimi ile yönetimdedir, diğerleri de her an uyanık...
Tek dilek vardır beyinlerde; sorunsuz bir sefer olsun.
Ama kimi zaman bu gerçekleşmez.
Beklenmedik bir fırtına çıkar, geminin batmaması için ambarlardaki kimi yükler denize atılır. 
Dalgalarla boğuşa boğuşa yola devam edilir.
Hasar alınsa da, kimi yükler denize atılsa da; yani avarya durumu yaşansa da gemi batmaktan kurtarılmış ya buna sevinilir.
Armatör de, kaptan da, tayfalar da yeni bir sefer için kumanya hazırlığı yaparlar hiç zaman yitirmeden.
***
Bir seçim dönemi daha bitti.
"Karadenuzli Dursun Reyiz" gibi siyasal partilerin liderleri de propaganda seferlerinden döndüler parti merkezlerine...
Her birinin saç/sakal traşı seçmenlerce yapılıp, döküldü önlerine...
Avarya durumu yaşayan da var, yaşamayan da...
İktidar partisi AKP oy kaybetmiş...
TBMM'de çoğunluğu yitirmiş...
AKP ile "ittifak"a (sanki Türkçe sözcük yoktu) evet demiş MHP, inanılmaz bir hüner(!) gösterip seçimde ganimet bulmuş gibi  "sahili-i selamet"e ulaşmış.
CHP büyük coşkularla yaşadığı seçim mitinglerindeki  göstergelerin yarattığı beklentinin sonucunu alamamış... Yine hüsran...
Oy kaybetmiş...
İP ilk kez girdiği bir seçim sınavından başarı ile çıkmış...
HDP, "Cumhur İttifakı"na ve "Millet İttifakı"na  çağrılmamış olmasına karşın bu kez de  TBMM'de varlığını  gösterme sınavından geçmeyi başarmış...
***
O öyle söyledi, bu böyle söyledi değerlendirmelerine ilişkin defterler kapandı.
Avaryalı olsun, avaryasız olsun siyaset gemileri artık bundan sonra  "Türkiye'nin kalkınması" seferi için ne gibi hamleler yapacak, nasıl bir seyir defteri izleyecek?
Yurttaşlar buna bakacak.. 
Artık iyi biliniyor ki, lafla/vaatle iktidar olunuyor ama, "lafla devlet gemisi yürümüyor."
Ya da lafla ülke ekonomisi düzelmiyor.
Ekonominin çarkları lafla dönmüyor.
***
Zor bir dönemden geçiyoruz. Dileriz,  bir önceki seferlerin hatalarını yaşamadan bu seferi hiç avaryasız atlatırız.
 
Yazarın Diğer Yazıları

» Siyasetçi "Kır Şarkısı" söylemeli... Devamı » » Trump'tan çok ABD toplumu kabahatli... Devamı » » Milli Eğitim Bakanı Selçuk'a başarılar di Devamı » » Batı'nın samimiyetsizliği ve Türkler... Devamı » » 30 Ağustos Zaferi'ni düşünmek... Devamı » » ​Karınca gibi olamamak... Devamı » » Milli eğitim... Milli sorun... Devamı » » ​Kasım Gülek yaşasaydı... Devamı » » Şanslı mıyım? Devamı » » Meral Akşener bırakmamalı... Devamı » » Batı ve "koltuk savaşı..." Devamı » » "Edep dar'a çekilir, edepsiz alkış tutar. Devamı » » ​Ben "Araştırmacı Yazar" değilim... Devamı » » Çernobil olayı üzerinden insan manzarası. Devamı » » 18 Mart'ı düşünürken... Devamı » » ​Bu kez "Türk Tokatı..." Devamı » » Batı... Yaşam.... Ve sömürü... Devamı » » Teknolojik yenilikler ve insan... Devamı » » İktidar ve muhalefet diyaloğu Devamı » » ABD'nin nihayi amacı... Devamı » » "At-Avrat-Silah" sevdası!.. Devamı » » ​Değişen bir ABD bu... Devamı » » ​Bu cinayetlerin vebali kimin? Devamı » » Diploması, demokrasi ve dikta... Devamı » » Trump'a yakışan... Devamı » » İki önemli yazarımızla dün ve bugün.. Devamı » » Tarımda ulusal seferberlik dönemindeyiz.. Devamı » » "Yeni bir Türkiye kurulur ve...." Devamı » » TV dizileri ve RTÜK... Devamı »