Uşak İl Tarım ve Oman Müdürlüğü Uşak’ta 34 adet olan hastalıktan ari işletme sayısına ilave 12 yeni başvuru yapıldığını aktardı.

Uşak İl Tarım ve Oman Müdürü Serkan Bilir, "Hastalıktan Ari" işletme sertifikası alan işletmeye sertifikasını bizzat verdi.

Uşak İl Tarım ve Oman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şu ifadelere yer verildi, “Hastalıktan ari işletmelerin arttırılması hayvancılığımızın gelişmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde ari işletmelerin arttırılması ile hem hayvan sürülerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi sağlanacak ve hem de genetik kapasitesi yüksek anaç hayvan üretimi de artacaktır.

Uşak İl Tarım ve Oman Müdürlüğü olarak tüm köylerimizde işletme sahiplerimiz ile köy toplantıları ve işletme ziyaretleri gerçekleştirerek hastalıktan ari işletme sayısını artırmak için gayret sarf edilmekteyiz. İlimizde 34 adet olan hastalıktan ari işletme sayısına ilave 12 yeni başvurunun yapılması Müdürlüğümüz çalışmalarının üreticilerimiz nezdinde ne kadar etkili olduğunu göstermektedir.  İl Müdürü Serkan Bilir, ilimiz Çarıkköy üreticilerinden Uğur Atalay’a teşekkür ederek, kendisine yenilenen hastalıktan ari işletme sertifikasını teslim etti” dedi.

Hastalıktan Ari İşletme Nedir?

Karantina ünitesine sahip, hayvanları kayıt altına alınmış, asgari teknik ve hijyenik şartlara tüm hayvanları şap, tüberküloz ve bruselloz ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine hastalıklardan ari işletme denilmektedir.

Editör: Öyküm Yavuz