Uşak kabuğunu kırmaya çalışan ancak bir türlü buna fırsat bulamayan kent olarak hep lanse ediyoruz. Ege’de büyük bir köy olarak kalmış diyoruz.

Ancak çözüm ne Uşak marka olmak için ne yapmalı bir türlü net bir ortak proje ortaya konulamadı.

Geçtiğimiz hafta Uşak Valiliği, Uşak Belediyesi, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası ve Uşak’ın iftiharla bahsettiği Uşak kökenli Halil Kaya Gedik’in kurduğu Gedik Holding’in ev sahipliğinde holdinge bağlı İstanbul Gedik Üniversitesinde  “CUMHURİYETİN 2. YÜZYILINDA MARKA KENT OLMA YOLUNDA UŞAK ÇALIŞTAYI” yapıldı.

Buraya kadar her şey çok güzel bu tür çalıştaylar daha çok yapılmalı. Uşak’ın marka kent olma konusu daha fazla tartışılmalı.

Çalıştayda Ne Oldu? Sonuç Bildirgesi Ortada Yok?

Ancak çalıştayda ne oldu?  Bir sonuç bildirgesi yok, çalıştayda çıkan sonuç Uşak şunu yapmalı ki “Marka Kent” olsun gibi çözüm önerileri yok.

Gedik Üniversitesi kendi resmi internet sitesinde çalıştay ile alakalı kısa bir bilgi notu paylaştı da biz gazeteciler olarak sitelerimize çalıştay haberi koyabildik.

Bununla alakalı Uşaklılardan kimsenin haberi yok. Hadi vatandaş duymadı kaç işadamı, kaç üretim yapan firma çalıştayla alakalı bilgilendirildi ya da sonuç bildirgesi gönderildi. Sonuç elde var sıfır.

Biz bundan kaybediyoruz. İyi niyetli olarak başlanılan bir iş nihayetine tam anlamıyla erişemiyor.

Hep söylüyoruz Uşak kendi markasını üretmeli fasonculuktan kurtulmalı.

Yünü yada pamuğu İpliğe dönüştürmek yetmez veya ipliği kumaşa çevirmek yetmez.

Kumaşı gömlek yapabiliyor muyuz, Gömleğin üstüne Uşak’ta üretilmiştir diyebiliyor muyuz?  Asıl sorulması gereken bunlar.

Marka Olacak Değerimiz Çok?

Birçok doğal güzelliklerimiz var diyoruz, Dünyanın ikinci büyü Kanyonu Uşak’ta diyoruz, Taşyaran vadisi diyoruz, Karun hazineleri diyoruz.

Avrupa’yı, Asya’ya bağlayan Dünyanın ilk köprüsü Cılandıras köprüsü diyoruz. Ancak bunları doğru düzgün tanıtamıyoruz.

Yerli yada yabancı turisti ağırlayacak otelimiz var mı?, büyük kafileleri ağırlayabilecek restoranımız var mı?, Havaalanımız tarifeli uçuşlar yapılıyor mu?, yada Uşak’ı tanıtacak özel turlar düzenleniyor mu? Uşak’ta yılda bir kere düzenlenen Tarım fuarından başka bir fuar düzenleniyor mu?

Nasıl Marka olacağız?

Açıkçası ben gazeteci olarak merak ediyorum, Bu çalıştayda ne konuşuldu.

En azından bize bir sonuç bildirgesi bize ulaşırsa bizde bunu kamuoyu ile paylaşma fırsatı bulabiliriz.

Sağlıcakla Kalın…